Łączenie......

7 kroków do niezawodnego procesu rekrutacyjnego

Proces rekrutacyjny można podzielić na siedem prostych kroków, które powinieneś wykonać za każdym razem, kiedy kogoś zatrudniasz.

Mógł on się wydawać oczywisty, dopóki sam nie stałeś się osobą za niego odpowiedzialną. Teraz wydaje Ci się to przytłaczające. Jednak dobra wiadomość jest taka, że prawie każdy nabór nowych pracowników można podzielić na siedem etapów — niektóre z nich na pewno już znasz.

Poniżej znajdziesz przewodnik, dzięki któremu krok po kroku przejdziesz proces rekrutacyjny. Pomoże Ci on rekrutować zgodnie z ustawami i zatrudniać pracowników, którzy pasują do swej roli lepiej niż pantofelek do stopy Kopciuszka.

ak, na Twoich ramionach spoczywa duża odpowiedzialność. Jednakże my
pomożemy Ci uporać się z tym zadaniem.

1.    Sporządź profil stanowiska

Co jest kluczem do osiągnięcia tego, co zamierzyłeś? Wiedzieć, czego szukasz. Dobre planowanie odgrywa tutaj ważną rolę. Tak, wiemy — już i tak masz wiele obowiązków. Ale jeśli wykonasz ten pierwszy krok dobrze, dalszy ciąg procesu rekrutacyjnego pójdzie łatwiej i szybciej, nie wspominając już o Twoim lepszym przygotowaniu do znalezienia właśnie takiego kandydata, jakiego Twoja firma naprawdę potrzebuje.

Postaraj się lepiej zrozumieć stanowisko, na które rekrutujesz. Dlaczego
potrzebny jest nowy pracownik? Jakie obowiązki będzie spełniała osoba, która
zostanie zatrudniona? Jakie umiejętności i zdolności są potrzebne, żeby dać
sobie radę w tej roli? I gdzie ta posada znajduje się w szerszej strukturze firmy? Obudź w sobie detektywa i znajdź odpowiedzi na te pytania.

2.    Przygotuj zakres obowiązków oraz wymagania osobowe

Są to pisemne opisy 1) stanowiska, na które zatrudniasz, 2) cech osoby odpowiedniej na to stanowisko.

Opisy te będą jedną z pierwszych rzeczy, jakie przeczytają osoby poszukujące zatrudnienia. Przyciągnięcie odpowiednich kandydatów dokona się głównie za pomocą tych dwóch tekstów, więc warto poświęcić więcej czasu na ich przygotowanie.

Jak podejrzewamy, nie chcesz utonąć w morzu CV nadesłanych przez osoby, które nie są odpowiednio wykwalifikowane lub po prostu niewłaściwe na to stanowisko. Postaraj się więc zawrzeć jak najwięcej szczegółów dotyczących stanowiska oraz cech idealnego pracownika — z drugiej strony pamiętaj też, żeby nie przytłoczyć nimi potencjalnych kandydatów.

3.    Wybierz, gdzie będziesz szukał kandydatów

W erze informacji, jest dosłownie tysiące miejsc, gdzie możesz przedstawić ofertę pracy. Jeśli sam postanowisz poszukać nowego pracownika, na pewno nie będziesz miał problemu ze znalezieniem strony internetowej, która z chęcią przedstawi Twoją ofertę pracy tysiącu osób poszukujących zatrudnienia.

Ale może najlepiej zacząć od pytania, czy najlepszy kandydat nie jest tuż przed Twoim nosem? Zatrudnianie wewnętrzne ma swoje korzyści: motywuje pracowników, może zaoszczędzić wiele pieniędzy oraz eliminuje potrzebę wdrażania pracownika do firmy, ponieważ zna on już zasady w niej panujące (nawet wie jak obsługiwać drukarkę!).
Kolejną możliwością jest używanie mediów społecznościowych, aby przedstawić ofertę pracy. Bezpośredniość takich stron jak Twitter lub Facebook pozwala znaleźć zainteresowanych w mgnieniu oka. Jednak najtrafniejszym użyciem mediów społecznościowych wydaje się LinkedIn, gdzie 350 milionów fachowców jest na wyciągnięcie ręki.

Szukanie nowych pracowników zajmuje bardzo dużo czasu, szczególnie jeśli szukasz kogoś naprawdę dobrego, a Ty już czujesz, że Twoja lista obowiązków jest bardzo długa? Dlaczego więc nie zatrudnić agencji rekrutacyjnej, która pomoże Ci w całym tym procesie?

Dobra agencja zajmuje się wszelkimi sprawami dotyczącymi rekrutacji, ale mimo wszystko to Tobie pozostawia do podjęcia te najważniejsze decyzje. My coś o tym wiemy. Jako najlepsza firma rekrutacyjna w Wielkiej Brytanii*, znaleźliśmy zatrudnienie dla setki tysięcy kandydatów u usatysfakcjonowanych pracodawców. Dla Ciebie możemy zrobić to samo.
*Superbands 2015

4.    Przeglądanie zgłoszeń (będzie ich dużo)

Dobry kandydat dość szybko i w sposób jasny wykaże, w jaki sposób jego doświadczenie pasuje do stanowiska. Spójrz więc jeszcze raz na zakres obowiązków i wymagania osobowe, aby przypomnieć sobie jakiej osoby szukasz. Nie przejmuj się, że dość pobieżnie przeglądasz na dokumenty aplikacyjne. To kandydatom powinno zależeć na tym, aby jak najszybciej udowodnić, że nadają się na to stanowisko. I uwierz nam, po przeczytaniu setki CV, szybko wypatrzysz tych odpowiednich.

Porada profesjonalisty: spodziewaj się niespodzianek. Niektóre dokumenty Cię
zaskoczą, ponieważ mimo że kandydat nie będzie miał odpowiedniego doświadczenia
zawodowego, jego umiejętności będą wprost idealne do tej pracy. Nie ważne jak bardzo dopracujesz zakres obowiązków czy wymagania osobowe, zawsze może pojawić się ktoś na pierwszy rzut oka nie pasujący do stanowiska. Nie należy jednak ich z góry przekreślać. Czasem rozważna elastyczność może przynieść dobre rezultaty.

5.   Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych


Dotarłeś do etapu rozmów kwalifikacyjnych. Bez względu czy go uwielbiasz, czy też nienawidzisz, etapu tego nie da się pominąć. Daje Ci on wspaniałą szanse na bliższe poznanie kandydatów i rozmowy na temat ich osiągnięć zawodowych. Nie trać czasu na podchwytliwe pytania, ale wykorzystaj ten czas tak, aby dowiedzieć się jak najwięcej o ich doświadczeniu i predyspozycjach. Czas zleci szybko i nie chciałbyś się potem martwić, że nie zadałeś naprawdę ważnych pytań.

Nasza rada? Mimo że to Ty masz przewagę w tej rozmowie, pamiętaj, że nie
tylko Ty w niej uczestniczysz. Twój kandydat też będzie chciał zadać kilka pytań na temat Twojej firmy, aby sprawdzić, czy jest ona odpowiednia dla
niego i jego kariery.

6.    Sprawdzanie referencji, przygotowywanie umowy o
pracę i oferowanie pracy

Kiedy już wstępnie wybrałeś kandydatów, pora sprawdzić ich referencje. Wielu
pracodawców pomija ten etap, ale jest konieczne, aby sprawdzić, czy osoba
jest tą, za którą się podaje. (Zatrudnienie złej osoby może przynieść wiele
problemów).
Jeśli wszystko się zgadza, będziesz musiał przygotować umowę o pracę.Prawdopodobnie masz już szablon, do którego wystarczy dodać wynagrodzenie, ilość dni urlopu, godziny pracy i obowiązki. Jeśli nie masz takiego szablonu, możemy się tym dla Ciebie zająć. Kiedy umowa jest gotowa, czas na najprzyjemniejszą część rekrutacji, zaoferowanie pracy.

7.    Pomóż się zaaklimatyzować

Niektóre rzeczy nigdy nie ulegają zmianie. Tak jak to, że bycie nowym pracownikiem zawsze jest trudne i niezręczne. Ty i Twoja firma możecie wiele zyskać, jeśli pomożecie nowemu pracownikowi poczuć się dobrze w nowym miejscu pracy.

Pomyśl o podstawowych rzeczach. Czy wiedzą gdzie są toalety? Lub kiedy mają przerwę? Spraw, aby poczuli się częścią firmy. Zabierz ich na lunch i porozmawiaj o sprawach niezwiązanych z pracą. Wiele firm zapomina o tak prostych rzeczach, więc to pomoże Ci się wyróżnić i dobrze rozpocząć waszą współpracę.

Rekrutacja nie jest łatwa, jeśli robisz to sam. Ale kiedy wykorzystujesz sprawdzony proces, masz więcej czasu, aby skoncentrować się na najważniejszych kwestiach: znalezieniu odpowiedniego pracownika dla Twojej firmy, budżecie oraz stanowisku, na które rekrutujesz.

A jeśli potrzebujesz pomocy? Jesteśmy globalna agencją  rekrutacyjną i jesteśmy gotowi Ci pomóc, kiedy tego potrzebujesz.